Ośrodek Kultury w Pieniężnie zapewnia dzieciom i młodzieży wypoczynek podczas ferii zimowych oraz wakacji, obejmując swoim patronatem również świetlice wiejskie. Wśród stałych zajęć odbywają się: kółko teatralne skupiające młodzież szkolną, zajęcia muzyczne zespołów dziecięcych i młodzieżowych „Plus”, „Gama”, „Aspekt”, „Impuls”, „Fantazja”, sekcja tenisa stołowego, sekcja strzelecka oraz modelarsko-lotnicza. W czasie wakacji podopieczni MOK wyjeżdżają na letni wypoczynek nad okoliczne jeziora, a w czasie ferii zimowych odbywają się kuligi.

Piosenki o ekologii
Wśród stałych imprez organizowanych przez MOK na szczególną uwagę zasługuje Festiwal Piosenki Ekologicznej. Dom Kultury w Pieniężnie jest jedyną placówką w województwie organizującą festiwal o tematyce ekologicznej. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy wzrastająca z roku na rok liczba zainteresowanych. W 2004 roku impreza zdobyła międzynarodową rangę. Festiwal odbywa się w Leśniczówce, położonej w samym sercu Rezerwatu Przyrody w dolinie rzeki Wałszy.

W Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Wojskowej o zasięgu regionalnym, odbywającym się w listopadzie każdy może wziąć udział – nie ma ograniczeń wiekowych uczestników.

MOK jest również współorganizatorem dożynek gminnych, Dni Pieniężna czy Turnieju Gmin.
(MW / Fot. PxHere / CC0)