Skansen Maszyn Rolniczych „Uchronić od zapomnienia” w Pieniężnie powstał osiemnaście lat temu z inicjatywy Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Pieniężnieńskiej. Znajduje się tu dawniej używany sprzęt rolniczy w większości pochodzący z przedwojennej odlewni żeliwa, której właścicielem był August Schirrmacherr.

Fabryka maszyn została założona w 1877 r. przy ul. Dworcowej w Pieniężnie, w kilka lat później dołączono do niej niej tartak parowy. Po śmierci Schirrmacherra odlewnią zarządzali jego synowie Ewald i Fritz. W 1937 r. fabryka została zamknięta, a w dwa lata później kupili ją Paul Lohmann i Wilhelm Pieper. Skansen czynny jest przez cały rok. Na terenie skansenu znajduje się też chata, w której obejrzymy sprzęt gospodarstwa domowego – stare magle, krosno, cepy, maselnicę, maszyny do szycia, a także stare zdjęcia i mapy.

Filmy misyjne
W Muzeum Misyjno-Etnograficznym Księży Werbistów znajduje się najbogatsza kościelna kolekcja misyjno-etnograficzna w Polsce.Obejrzymy tu obiekty będące dorobkiem kulturalnym i religijnym Chin, Japonii, Filipin, Indii, Indonezji, Papui Nowej Gwinei oraz krajów Afryki i Ameryki Łacińskiej.
Muzeum czynne jest od kwietnia do października od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-17.00, w niedziele i święta od 11.00 do 17.00, a poza sezonem, czyli od 16 października do 14 kwietnia od 9.00 do 14.00 (dni powszednie) i 12.00-15.00 (niedziele i święta). Muzeum można zwiedzać razem z przewodnikiem. Zwiedzający mają możliwość obejrzenia filmów o misjach w sali kinowej, zakupu pamiątek oraz książek, a także odpoczynku przy filiżance kawy lub herbaty w muzealnej kawiarence.
(MW / Fot. Pixabay / CC0)